“Cygańskie nasienie”

Jechałam wczoraj autobusem. Niby nic niezwykłego, ale zawsze można sobie ludzi poobserwować. Razem ze mną wsiadły 3 Cyganki. Babcia, matka i dziecko. Usiadły na wolnym siedzeniu i rozmawiały dość głośno po romsku. Chcąc nie chcąc, człowiek słuchał ich dyskusji, choć niewiele można było z tego zrozumieć. Dziewczynka, chyba 7-8-letnia, prześliczna. Trudno było na nią nie patrzeć. Miała kruczoczarne włosy zaplecione w dwa warkocze. Na nosku druciane okulary, zza których spoglądały ciekawie duże, czarne jak węgielki, oczy. Śpiewała sobie coś pod nosem po swojemu.

W autobusie nie było tłoku, choć prawie wszystkie miejsca były zajęte. Ja stałam i obserwowałam autobusowe życie. Na kolejnym przystanku wsiadło kilka osób, między innymi starsza pani podpierająca się jedną ręką o kulę inwalidzką. Była na oko mniej więcej w wieku starszej Cyganki. Stanęła zaraz przy wejściu, rozglądała się za wolnym miejscem. Co prawda były takie na końcu autobusu, ale chyba kobiecie trudno było się przemieścić. Nikt też nie raczył podnieść swojego dupska, by zwolnić jej miejsce, bo chyba czuł się usprawiedliwiony tym, że przecież kilka siedzeń na końcu jest wolnych, więc niech sobie babka tam powędruje, jak chce dupsko posadzić na siedzeniu.

Jednak nagle Cyganki się podniosły i poprosiły ją po polsku, by usiadła. Na siedzeniu została tylko czarnooka dziewczynka. Kobitka o kuli siadła obok niej. Cyganki stały i dalej toczyły swoje rozmowy. Dziewczynka śpiewała pod nosem jakąś piosenkę i filuternie się uśmiechała do pasażerów. Naprawdę śliczne dziecko. Ponadto ubrana była nie w tradycyjne stroje cygańskie, ale zwyczajnie w jasnoróżowe spodnie, białą bluzeczkę, co podkreślało jej piękne hebanowe włosy.

W końcu Cyganki wysiadły.

– Śliczna ta dziewczynka była – powiedziała nagle pasażerka siedząca naprzeciwko tej z kulą.

– Tak – odparła – dzieci to oni mają ładne. Chociaż tyle, bo to i tak cygańskie złodziejskie nasienie – dodała od razu. Zdziwiłam się, bo przecież to dorosłe „złodziejskie nasienie” jako jedyne podniosło dupy z siedzeń, by ona mogła usadowić swoją szanowną, inni raczej nie wykazywali chęci ulżenia rodakowi. Spojrzałam na kobietę, czekając jeszcze, kiedy splunie przez lewe ramię. Na szczęście się powstrzymała.

– No, tak – pochwyciła następna kobieta. – Nie pracują, ale pieniądze skądś mają, nie?

– Barachło takie…

Wysiadłam. I tak sobie myślę, że niektórych mózgi zostały chyba poddane kastracji zaraz po urodzeniu. Zrób tu, człowieku, przysługę innemu, to tylko potem dupę ci obrobi, wciśnie w sztywne ramy stereotypu. Ponadto podejrzewam, że ta starsza pani poruszająca się o kuli pewnie w niedzielę polezie do kościoła pomodlić się za siebie i swoich bliźnich. I jakoś tak od razu przypomniała mi się bajka Ignacego Krasickiego o tym, jak to pani wypowiadała słowa modlitwy „i odpuść nam, Panie, jako i my odpuszczamy…” i okładała swoją służącą. No, chyba że ja też teraz w stereotypy wciskam tę kobitkę…?

W zasadzie na końcu powinnam napisać o tolerancji w naszym pięknym kraju, braku rasizmu i nacjonalizmu, ale cóż… chyba sobie daruję.

 

 

PS  Jutro będą jagodowe smaki.

0 myśli na ““Cygańskie nasienie””

 1. Słów brakuje.Co z tego,że to były Cyganki,ale tak jak piszesz,jako jedyne ruszyły swoje tyłki,ta kobieta zachowała się okropnie,że jej wstyd nie jest.

  1. ujmę to w ten sposób… Cyganie i Rumuni są czasem 100 razy lepiej wychowani niż my, Polacy…
   do naszego warsztatu samochodowego przyjeżdża ich sporo i nigdy nie ma problemu z uregulowaniem płatności za naprawę…
   natomiast moi rodacy potrafią zachowywać się jak bydło… szkoda słów…

   http://szminkapoasfalcie.pl/
   babski świat motoryzacji… 🙂

   1. “Cyganie i Rumuni”? Żadni Rumuni! Romowie (Cygani) to nie Rumuni! Rumuni to Europejczycy jak Polacy, Czesi, Bułgarzy, chociaż kulturowo bliżej im do Francuzów. Natomiast Romowie pochodzą z Indii. Fakt, Rumunię zamieszkuje skromna mniejszość romska, ale etnicznie nie są to Rumuni… Tylko kilka literek w nazwie, a taka różnica. 🙂

 2. Ludzie uwielbiają stereotypy! Byłam w szoku, kiedy spotkana za granicą Polka, studentka z Warszawy, opowiadała o swojej współlokatorce “to na pewno żydówka była”… Staram się traktować wszystkich jednostkowo i nie wrzucać do jednego wora tylko dlatego, że “należą” do jakiejś kategorii. Żyd, cygan, pedał, potem rudy, łysy, zezowaty… Szkoda gadać.

   1. Cóż, powinniśmy pamiętać, że o nas też nieciekawe opinie krążą.
    Przecież wszyscy Polacy to pijacy i złodzieje, a Polki to ku… 😉
    Na szczęście nie wszyscy są tak ograniczeni 🙂

    1. No tak, stereotyp Polaka jest też nieciekawy. Z reguły stereotypy są negatywne. Ludzie lubią innych wtłaczać w jakieś ramy.

 3. Ludzie uwielbiają stereotypy, niestety najczęściej te negatywne. Dodatkowo chamstwa niektórych nie da się niczym zmierzyć. Niedawno moją koleżankę spotkała bardzo niemiła sytuacja właśnie ze względu na kolor skóry. Szkoda gadać

 4. Dawno, dawno temu Romowie mieszkali obok mnie. Chodziłam z nimi do szkoły, rozumiałam co mówili. Ich obecność nie stanowiła dla mnie żadnego problemu. Różni byli, i dobrzy i źli jak to ludzi… Romowie, których znałam powoli wyprowadzali się w inne okolice, pewnie gdzieś wyjeżdżali. W jakimś momencie straciłam ich z oczu. Wiele lat później przeprowadziłam się tu gdzie mieszkam. I okazało się ,że moimi sąsiadami jest mieszane polsko-romskie małżeństwo. A właściwie -cygańskie, bo on Polak mówi”u nas u Cyganów…”. Jakiekolwiek negatywne opinie przypomnicie sobie o Cyganach, będzie to kroplą w porównaniu do tego, co się dzieje za moim płotem. I gdybym nie znała moich Romów, z których wielu ukończyło prawo czy socjologię, działa charytatywnie, czy też pozostaje zwykłymi, porządnymi ludźmi z barwną kulturą, to na podstawie tej jednej rodziny utrwaliłabym wizerunek Cygana złodzieja, brudasa, oszusta…i co tam jeszcze chcecie.

  1. Bo wszędzie, niezależnie od narodowości, wyznania, koloru skóry, są ludzie i parapety. A my – Polacy? Przecież ideałami nie jesteśmy. Wszystko zależy od tego, na kogo się trafi.

 5. Ja uważam że tak jak są Polacy i “Polacy”,tak samo są Cyganie i “Cyganie”.Ale zapominamy że my Polacy też jesteśmy wrzodem na tyłku dla wielu krajów.Właśnie dzisiaj na osiedlu “Polacy”przewrócili Toi Toi’a(był dla pracowników ocieplających blok),zepchnęli z górki pojemnik na plastik,wyrwali metalową wycieraczkę na klatce…Mama pracuje w Anglii i w firmie kradną właśnie Anglicy a zganiają na Polaków(na cóż ,trudno przełamać stereotypy-ale ciężko pracowaliśmy na taka opinię)Więc chyba w każdym kraju ,na całym świecie wrzodów na dupie jest pełno!

 6. Muszę zgodzić się z Joanną co by to nie powielać tych samych słów.
  Sami sobie pracujemy na zdanie o sobie. Stereotypy są i będą. Niestety. Choć ta pani raczej powinna być cicho wkońcu jej pomogły.

 7. Hej ho!!! W punkcie pierwszym wpisu nawiążę do ciasta;)Ciasto BYŁO mega lekkie,bo SIĘ wchłonęło sa-mo:)Tzn.ja pół,a młody drugie pół.A w punkcie drugim powiem tyle,że kiedyś sama ustapiłam starszej cygance miejsce w tramwaju,na co chętnie przystała.No i wsio:)Pa!

 8. Klik dobry:)

  Stereotypy, nietolerancja, wypowiadanie się w imieniu wszystkich z dodatkiem słów “na pewno” i “naprawdę”… etc… etc… to… ech… szkoda gadać. Jak ja tego nie znoszę! A pani z laską to bym powiedziała co/kto to jest barachło. Normalnie nie wytrzymałabym, o!

  Pozdrawiam serdecznie.

  1. Nie odzywałam się, zresztą i tak zaraz wysiadałam, a myślę, że poglądy pani miała zatwardziałe.

 9. Co do Stereo Typów to powiem tak: 5/10 (około) Cyganów w sklepie,w którym pracuję kradnie.Niestety.Stereotypy nie wzięły się z powietrza,a przynajmniej te;)A co do tej babki z autobusu,to nic nie tłumaczy jej chamstwa.Mogła nie korzystać z uprzejmości,konsekwentnie.

   1. Ale nie w 90% populacji i nie stanowi to podstawy życia. U Cyganów niestety tak. Ta dzieweczka w wieku 13 lat będzie już rodzić dzieci staremu często prykowi, sprzedana za mąż. a btw to cała historie uważam za zmyśloną.

 10. Cyganów nie lubię ze względu na ich skłonności do kleptomani :P, i chęci sprzedaży łupów której nie raz byłem świadkiem. Ale faktem jest że nam polakom też wiele można zarzucić. Jedną z naszych powszechnych cech jest krótkowzroczność i hipokryzja. To temat rzeka, niestety wątpię by ten wpis mógł cokolwiek podobnym osobą uświadomić gdyż szczerze wątpię w ich skłonności wręcz masochistyczne do posługiwania się słowem pisanym, przez co pewnie tacy tu nie zaglądają ( nie ma obrazków)

  1. O, dawno Cię nie było tutaj! 🙂 Cieszę się, że wpadłeś 🙂
   A co do obrazków… W Polsce czyta książki zaledwie 39% ludzi, a reszta pewnie ogląda obrazki 😉 😉 😉

 11. chciałbym zauważyć co autorce umknęło; modlić można się do ludzi, szatana i innych bożków (pewnie taki kościół miała na myśli) nikt kto prawdziwie oddaje cześć Bogu nie odwróci się i nie bluźni mu za chwile.
  A to że komuś się wydaje że jeśli kościół głosi miłość bliźniego i ochronę życia to nieznaczny że nie jest to kościół zwodniczy

 12. Brakuje mi w tej całej historii Twojego komentarza ale wygłoszonego na miejscu – tam w autobusie.
  Wszyscy, którzy pozostawiamy takie sytuacje bez komentarza, sprzeciwu, oburzenia – zgadzamy się z takimi poglądami i pozwalamy aby nieliczni nasi rodacy z obrzydliwymi poglądami byli górą i wyrabiali nam wszystkim opinię : rasistów, antysemitów, ksenofobów.

 13. Masz chyba obsesję na punkcie słowa “dupa”. Gdyby nie to przesadne naszpikowanie tekstu tym słowem, czytałoby sie nieźle, a tak… dupa…

 14. To był KRASICKI a nie Kochanowski
  fraszka O dewotce!
  Kochanowski pisal;
  Jesli nie grzeszysz jako mi powiadasz
  czemu sie miła tak czesto spowiadasz

 15. wiadomo, że nie wszyscy są tacy sami jednak ja sama mam wielkie uprzedzenie do CYGAN ! niestety większość z nich nadal żyje z obrabowania niewinnych ludzi! a mówię to bo kilka dni temu włamali mi się do domu! nie mam do nich szacunku i nigdy mieć nie będę bo to fałszywi ludzie, którzy potrafią dobrze zamydlić oczy zwykłemu człowiekowi ! zamiast pójść do pracy to okradają nas ! i jak tu być tolerancyjnym!

  1. Pewnie też bym była wściekła, gdyby mnie okradziono. Jednak Polacy też kradną, kilka razy mi obrobili piwnicę. 🙁

 16. Widziałem Polkę, która też się podniosła. Ja się podnoszę. Mój przypadek w niczym nie świadczy o Polakach tak samo jak tej Cyganki o Romach. Bezsensowne wnioskowanie. A stereotypy na temat różnych narodowości nie biorą się z próżni. A byli też i “dobrzy Niemcy” etc. Lepiej już nic nie pisać albo przynajmniej bez tego bezsensownego kontextu narodowościowego. Przy okazji polecam zrozumienie pojęcia “średniej”, nie tylko w matematyce, pozdrowienia

 17. Mieszkałem kilka lat we Włoszech i mogłem obserwować różnych ludzi. Stereotypy nie biorą się z powietrza… Cyganie, Rumuni, Turcy, czy tez ludy afryki to nic przyjemnego za sąsiedztwo. Nieroby, ciagle bijatyki, hałasy. Bardzo często Marokińczycy to gwałciciele i mordercy, odsetek wszystkich przestępstw w Veronie to ponad 50% a około 30% to Cyganie i Rumuni. Nie chcę mieć za sąsiada własnie takich nacji. Mieszkam w Polsce i jest znacznie lepiej. Nie mówię już o Angli bo tam to totalna patologia. Nie mówię, że Polacy i Polki są święte ale przy tych nacjach są naprawdę grzeczni. Wiadomo ze nasze ukochane Polki to prostytutki zaraz po Rumunkach a Polacy to pijacy, tak jest i prawdy tej nic nie zmieni. Nasze rodaczki za granicą to najtańsze i najłatwiejsze dziewczyny, nawet w Polsce odbierają pracę zawodowym prostytutkom bo zrobią to za drinka albo za darmo jak trochę wypiją…..

 18. Przepraszam was bardzo ale mnie, by to wyprowadziło z równowagi i bym coś w tedy powiedziała tej pani. Chociaż, nie. To i tak by nic nie dało, bo zaczęłaby się tylko niepotrzebna dyskusja. No cóż.
  W Polsce tolerancja? Za przeproszeniem ale 3/4 polskich obywateli nie wie, co to jest ta TOLERANCJA – w szczególności młodzież.
  Dlaczego ludzie zwracają uwagę na przeszłość, na historię, na to, co było? Ja tego nie rozumiem… Nie powinno to nikomu przeszkadzać jakiej jest się religii, z jakich ludów się wywodzi, bo każdy człowiek jest inny. Patrzmy na te cyganki. W dawnych czasach złodzieje, grabieżcy. Ale to były dawne czasy, ludzie! Czasy i ludzie się zmieniają. Według mnie, to jak się zachowała ta starsza pani przechodzi wszelkie granice, a takim ludziom trzeba tłumaczyć od samego początku, co to jest “Tolerancja”.
  Pozdrawiam wszystkich i miłego rozmyślania.
  Napisała 17-latka.

 19. Cenzura działa! Mój komentarz się nie spodobał?
  Blog, a właściwie blogerka – dno i wodorosty, szkoda, że tacy nieuczciwi ludzie udzielają się publicznie. Ale cóż, gdy rozdawali uczciwość i honorowość stałaś w kolejce po… po cwaniactwo?

  1. Trochę cierpliwości, nie siedzę przed kompem 24 na godzinę. Twój komentarz jest, choć jak kogoś krytykujesz, to chociaż wysil się na konstruktywną krytykę. Podejrzewam, że jakby w tekście nie było słowa “dupa”, to i tak coś by Ci się nie spodobało, przecież tu samo “dno i wodorosty”.
   Pozdrawiam

 20. tak te starsze panie są naprawdę wredne i okropne niby nie ma siły a do autobusu do leci a potem i tak czepia się że nikt nie chce ustąpić jej miejsca a jak ktoś ustąpi to i tak powie o nim zle!!!1

 21. Dopuki dzielimy ludzi na lepszych i gorszych ,a tego nas przez cale życie uczono /pogardy dla innych/ to takie scenki będą rzeczywistością – ta druga część tej scenki.. Ale i ten post ma lekcję dla nas do odrobienia .. Jakby ta babcia o lasce była cyganką …co by zrobiła?

 22. Stare babsko, wydaje się że starsza to mądrzejsza itp, dlaczego tak wiele moherów wymaga kultury od innych, skoro większość z nich sama takowej nie posiada? Hipokrytki!!! Myślą ,że mogą wszystko ,bo są starsze…

 23. Wydawałoby się, że młode pokolenie Polaków jest wychowywane (np. przez szkołę) w duchu tolerancji wobec inności, otwartości na świat, uczą się języków, poznają inne kultury, wyjeżdżają za granicę więc powinni szanować Romów, Żydów i inne narodowości. Trudno zmieniać starsze pokolenia ale dzieci trzeba uświadamiać od małego, że ludzie są dobrzy albo źli bez względu na narodowość czy wyznanie. Rodzice – to wasza rola.

 24. a ja jestem Romka… i często czytam na necie o nienawiści do Nas… nie wiem czemu… ale to już psychologia jakas…mam dużo koleżanek Polek… chcą się ze mna przyjaznic … Panow adoratorow tez mi nie brakuje… może przez urode jaka dostałam … no nic… ja nie czuje nienawiści do Polakow… zyje w Polsce urodziłam się w Polsce i mam takie same prawa jak Polak.. i tak samo obejmuje mnie kodeks karny tak jak Innych i tak samo musze placic rachunki i inne finanse związane …. —-”’ to nie prawda ze Romowie nie chcą pracować…chcą ale przez opinie innych nikt nie chce ich wziąć do pracy..taka prawda.. ale mlodziez Romska jest inna już … chcą normalnie zyc leczyc się itd… uczyc się.. sama ukonczylam akademie muzyczna… bo chciałam… Pozdrawiam… a dziekuje i przepraszam dowidzenia i dziekuje tez potrafie powiedzieć gdy trzeba…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *