Moje podsumowanie roku

Minął właśnie pierwszy miesiąc tego roku. Robiłam niedawno podsumowanie tego, co wydarzyło się w 2020. Oczywiście pandemia dała się wszystkim we znaki. Nie mogłam też normalnie pracować, bo nie odbywały się praktycznie spotkania autorskie. Ostatnie zdążyłam mieć w lutym z okazji premiery “Niebieskich motyli”, ale w sumie… to był dobry rok. Pod względem zawodowym dużo się wydarzyło. Chciałabym to więc podsumować.

Najwięcej niespodzianek przyniosły mi “Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer” (2019 r., wyd. Poradnia K; ilustr. Ewa Beniak-Haremską), było wiele nominacji do nagród i zaproszeń do telewizji i radia…

Niejednokrotnie w 2020 r. utwór nominowany był w różnych konkursach o tytuł książki roku. Zaczęło się nominacją polskiej sekcji IBBY ((International Board on Books for Young People to jedna z najbardziej prestiżowych organizacji zajmujących się literaturą dziecięcą i młodzieżową, jest około 70 sekcji działających na całym świecie) pod koniec 2019 r. (grudzień). „Listy do A.” znalazły się wśród 10 najlepszych książek dla dzieci.

A potem, już w 2020 r. dostały główną nagrodę w konkursie „Świat przyjazny dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. W listopadzie 2020 r. International Youth Library w Monachium ogłosiło listę 200 najlepszych książek dla dzieci na świecie, tzw. Białych Kruków (White Ravens) wśród nich znalazły się 4 polskie tytuły, w tym „Listy do A.”. To sukces międzynarodowy, zdarzający się niezwykle rzadko i otwierający szansę na tłumaczenia. Książkę wpisano do katalogu, w którym znajdują się książki z 56 krajów, w 36 językach. Będzie prezentowana na targach we Frankfurcie, ale także na Bologna Children’s Book Fair 2021.

W 2020 r. „Listy do A.” były również nominowane, a więc znalazły się w kilkunastu najlepszych książkach dla dzieci, do Nagrody Ferdynanda Wspaniałego, a także znalazła się na liście najpiękniejszych książek dla dzieci nominowanych do nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Z tego względu, że książka porusza temat Alzheimera byłam zaproszona między innymi do programu Marzeny Rogalskiej (Pytanie na Śniadanie Extra), a także udzielałam wywiadów do radia (Program 1; Radio Gdańsk); o książce mówili również Agata Passent i Filip Łobodziński w programie Xięgarnia (TVN24). Książka czytana była na antenie Radio Dzieciom Polskiego Radia.

Wydarzyło się jeszcze coś, o czym pewnie będę mogła pochwalić się na dniach.

Ponadto w 2020 roku ukazały się moje książki: “Niebieskie motyle”, „Zatrzymać czas”, “Grzeczna dziewczynka” (audio i e-book) i „Jaśminowa saga. Czas grzechu” (ta druga pod patronatem miasta Gdańsk, za co dostałam piękne podziękowanie od pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz; książka z rekomendacją Magdaleny Grzebałkowskiej; polecała ją na swoim blogu między innymi Katarzyna Tusk). 10 marca 2021 r. ukaże się drugi tom sagi. Niedługo zapewne wydawnictwo pokaże okładkę (CUDNĄ!).

W połowie 2020 r. wydałam także wspólnie z mężem „Kociewie. Nieprzewodnik rowerowy”.

Działo się więc sporo. Pod względem zawodowym to był naprawdę udany rok. 🙂

 

2 myśli na “Moje podsumowanie roku”

 1. GRATULUJĘ SERDECZNIE!
  Pracowity i efektywny czas naszej ulubionej AUTORKI!
  Wspaniała literatura niesamowitej Pisarki!
  Takie wyróżnienia dodają skrzydeł jednak największą nagrodą jest zadowolony, wzruszony i sięgający po kolejną pozycję czytelnik. Jest to niemierzalne, ile przyjemności potrafią sprawić książki Anny Sakowicz;-)
  Życzę dużo zdrowia, siły, pomysłów i radości na każdy dzień!
  Hanna Gałązka-Janas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *