Czy to już wrzesień?

Aż trudno uwierzyć, że właśnie kończy się lato. Przyznać się, kto zakręcił korbą i przyspieszył czas! Tak się po prostu nie godzi. Uczciwy człowiek nanizuje na niteczki godzinę za godziną, dzień za dniem, a nie tak rachu-ciachu i po lecie. Zaraz się zaczną grypy, przeziębienia, kaszel i smarki po pas. I po co to komu?

Teraz trzeba broń gromadzić, zapasy robić, by jednak grypsko nie dopadło. Mam już sporo dobra, bo i mniszek, czarny bez, dziką różę. A ostatnio ktoś z Was (przepraszam, teraz nie pamiętam kto) natchnął mnie do poczytania o nawłoci. Przecież nawłociami jesień się zaczyna! Okazało się, że to roślina mająca zastosowanie w ziołolecznictwie. Wcześniej nie wiedziałam. A działa ona ściągająco, przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia krwionośne, działa moczopędnie, a także przeciwzakrzepowo. “W praktyce często wykorzystywany jest jako napar przy schorzeniach dróg moczowych, nerek, kolce nerkowej, a nawet dolegliwościach stawowych. Skutecznie działa w przypadku kaszlu, ataków astmy, nieżytu oskrzeli. Poza korzystnym wpływem na układ moczowy, ziele nawłoci pospolitej wykazuje bardzo silne właściwości przeciwgrzybicze. Łagodnie uspokaja, rozgrzewa, jest napotne i immunostymulujące” [źródło: http://www.medonet.pl].

Wiadomo, że nie można jej pić wiadrami, ale gdy się trochę zasuszy, akurat będzie na zimę. Ja zrobiłam jeszcze syrop tak jak z mniszka lekarskiego (zaledwie kilka słoiczków na wypróbowanie). Broń więc mam, wojska przeszeregowane, teraz tylko wyczekiwać pierwszych mrozów. A że to nastąpi szybciej niż się spodziewam, to pewne jak w banku. Zaraz ktoś korbką zakręci i będzie grudzień.

Co ciekawego jeszcze zbieracie na łąkach? Jestem bardzo ciekawa, bo przyznam, że zioła mnie bardzo wkręciły.

5 myśli na “Czy to już wrzesień?”

  1. Pszczoły robią miód z nawłoci . Jest to ostatni pożytek przed zimą który zbierają . Często pszczelarze zostawiają ten miód w ulu więc ciężko go kupić .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *