Sonata widm

Byliśmy ze Sławkiem w weekend w stolicy. Od czasu do czasu lubimy wyskoczyć do teatru. A ostatnio  zachwyca nas Nowy Teatr. Za każdym razem wracamy pełni wrażeń.

97d08237b876e6d49947964c70266864433c9fd4Tym razem byliśmy na „Sonacie widm” Strindberga w reż. Markusa Öhrna. I muszę przyznać, że dawno się tak nie rozczarowałam. Nie mogę napisać, że to był nieudany spektakl. We mnie jednak nie wzbudził zbyt wielu emocji, choć są tam sceny wstrętne, perwersyjne, a wręcz ohydne. Ponadto miałam wrażenie, że reżyser postanowił zagazować widownię. Maszyny do wytwarzania dymu pracowały chyba non stop. Był moment, kiedy myślałam, by wyjść i zaczerpnąć świeżego powietrza. To chyba element spektaklu, który mi najbardziej przeszkadzał. Widoczność w pewnym momencie ograniczała się do kilku metrów.

Lubię teatralne eksperymenty, nawet bardzo, ale w tej sztuce miałam niedosyt, jakby jej potencjał nie został wykorzystany w należyty sposób. A w jaki? Nie wiem. Nie umiem tego określić.

Aktorzy grali w wielkich maskach (kulach), mieli zniekształcone głosy. (Aktor więc nie był tu najważniejszy.) Za to zwiększono rolę widzów. Mogliśmy w trakcie przedstawienia chodzić, oglądać sztukę z różnych perspektyw. Takie było przynajmniej założenie. Jednak niewiele osób zdecydowało się na to, by opuścić swoje miejsce i przejść na przykład na drugą stronę sali, tym bardziej że wszystkie szczegóły ukazywane były na ekranach (kręcił „z ręki” jeden z aktorów). To pewnie reżyserowi nie wyszło, nie zmusił widzów do chodzenia. I w sumie dobrze, bo mnie rozpraszało, kiedy widziałam spacerującego człowieka. Odciągało to moją uwagę od spektaklu, który, nawiasem mówiąc, miejscami był po prostu nudny.

Brzydota mnie nie szokuje, krew ani kopulacyjne ruchy na scenie – też nie. Nie oburza mnie to, ale uważam, że musi mieć to sens. Lubię też eksperyment w teatrze, ale akurat ten do mnie nie trafił. Myślę jednak, że, o dziwo, zapamiętam „Sonatę widm”. Po wyjściu z tatru długo o niej dyskutowaliśmy. Można więc powiedzieć, że sztuka spełniła swoją funkcję, bo zmusiła nas do refleksji.

Czy polecam? Raczej zostawiam to Waszej decyzji. Ja na pewno drugi raz bym nie poszła.

A Wy lubicie eksperymentalne sztuki? Czy omijacie je wielkim łukiem?

10 myśli na “Sonata widm”

  1. Nie mam nic przeciwko eksperymentom na scenie ale z sensem a zagazowywanie widowni kojarzy mi sie tylko z zagrożeniem, po pierwsze różnie ludzie reaguja na gaz np astmatycy, po drugi co z instalacja ppoż jesli alarm sie nie włączył…

  2. Mam wrażenie, że autor/twórca/reżyser czasami tak bardzo chce zaszokować, zbulwersować, że przesadzi i poza tymi emocjami, niewiele ze spektaklu w nas zostaje. Nie pamiętasz sztuki, aktorów a zostaje Ci w pamięci to, że musiałaś wyjść, bo nie było czym oddychać. Przesada w żadną stronę nie jest dobra a same eksperymenty nie zrobią dobrego przedstawienia.
    Jedna z moich znajomych ma kłopoty ze słuchem. Kiedyś z takiego “eksperymantalnego” przedstawienia, chyba też w maskach, musiała po prostu wyjść, bo niewiele rozumiała, choć do teatru chodzi i zwykle nie ma problemów z odbiorem.

  3. Pewnie rezyser chcial zrobic cos, czego jeszcze nie bylo, no i przesadzil.
    W czasie ostatniego pobytu w kraju, w maju tego roku, odwiedzilam obydwa teatry fundacji Jandy.Widzialam “Matki i synowie ” w Polonii , z Janda w roli glownej i “Prapremiere dreszczowca ” w Och Teatr. Z obydwu spektakli wyszlam zachwycona.Pierwszy , powazny i bardzo na czasie ,ze wspaniala Janda.Drugi , szalony i zwariowany zupelnie , na ktorym widownia plakala ze smiechu.Polecam wszystkim obydwa spektakle i teatry.I na pewno je odwiedze , jesli odwiedze Polske.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *